מדריך לביצוע החלפת שמן מנוע ומסנן (פילטר) שמן במנוע G4FA ביונדאי i20 דור שני מ2011 עד 2014

אחת מהפעולות הבסיסיות ברכב הינה החלפת שמן המנוע. מדובר בפעולה שנדרשת בדרך כלל במכוניות מדגם זה כל 15 אלף קילומטר או פעם בשנה (לפי הנמוך בניהם) פעולה זאת אמנם הבסיסית ביותר ואף מצוינת בספר הרכב לביצוע עצמאי אך רוב בעלי הרכב נוהגים לתת את הביצוע לידי המוסך שלהם. מאחר ומדובר בפעולה כל כך פשוטה וקלה לביצוע , נסביר כיצד לבצע זאת, בעיקר בשל הצורך להבין את המשמעות של השמן במנוע , המעקב אחר המדיד וצריכת השמן וזאת מבלי להסתמך על גורם חיצוני. המדריך מסביר החלפת שמן מנוע והחלפת פילטר השמן,
המדריך בוצע ב hyundai i20, שנת 2014 בעלת דגם מנוע G4FA בנפח 1396 סמ”ק. רכבים נוספים החולקים את המנוע הנ”ל: hyundai accent , KIA Ceed, KIA Rio ועוד.

מילוי שמן מנוע חדש ביונדאי i20

מילוי שמן מנוע חדש ביונדאי i20

מדריך ברמת מתחיל

מה זה אומר? לחצו כאן להסבר

לפני הכל

מדובר באחת הפעולות הקלות ביותר לביצוע במכוניתכם. שמן המנוע נדרש החלפה תכופה בהתאם לשימוש במכונית וברמת המאמץ והתנאים בהם עובד מנוע הרכב. 

על פי היצרן, יש לבצע החלפת שמן מנוע מלאה אחת לתקופה של שנה או לכל 15000 לפי הנמוך מבניהם. ישנן מכוניות שכמות הקילומטרים תהיה גבוהה יותר ויש כאלו שאף כל 10000 ק”מ (בעיקר במכוניות ישנות). בטיפול זה (המוגדר גם טיפול קטן) מבצעים החלפה מלאה של שמן המנוע יחד עם פילטר השמן. 

עלות הביצוע לטיפול כזה די זניחה ועל כן הרוב המכריע מבצע אותו במסגרת טיפול שנתי במוסך הבית של מכוניתו. מטרתו של מדריך זה משתנה ביחס למדריכים האחרים , שכן עלות הטיפול כה זניחה ביחס לזמן המושקע , אך עם זאת נמליץ לבצע את החלפת השמן והפילטר באופן עצמאי ולו רק למען הידע האישי של בעל המכונית.

וזאת למה?

מכוניות חדשות אמנם פחות נדרשות למעקב , אך שיש מכונית שגילה מתקדם יש צורך לבצע מעקב אחר צריכת השמן, ופעולת המנוע , כל זאת על מנת לוודא שכמות השמן הנמצאת במנוע מספיקה וכי צריכתו סבירה. בהרבה מן המקרים בעלי מכוניות נכנסים למוסך פעם בשנה לשם הטיפול וזאת מבלי לבדוק מצב השמן במנוע. במידה ומדובר במנוע ש”אוכל שמן” , ישנה סבירות גבוהה כי לרכב ייגרם נזק במנוע בשל אי השגחה על חוסר שמן וזאת עוד לפני הגעתו לטיפול השנתי.  במדריך זה נסביר את הפעולה , כיצד מבצעים אותה ונמליץ אף כחלק מהשימוש ברכב גם לבצע מעקב אחר צריכת השמן. רק בשביל השקט הנפשי (: .

בעמוד המדריכים המצולמים מהרשת ישנם הסברים לביצוע החלפת שמן ומסנן שמן בשלל מכוניות קוראניות. כניסה

מקט”ים וכלים נדרשים

 • מק”ט למסנן שמן מקורי עבור יונדאי / קיה לרוב יהיה משותף לעשרות דגמים. המק”ט המסופק כיום בחנויות החלפים בישראל עבור hyundai i20 הינו: 26300-35504. לפי המק”ט ניתן לרכישה בספקי החלפים השונים ברשת וגם ב KORAPS.

  פילטר שמן מקורי יונדאי קיה 26300-35504

  פילטר שמן מקורי יונדאי קיה 26300-35504

 • מק”ט לבורג הריקון מקורי , גם פה מדובר בבורג נפוץ שמתאים לעשרות דגמים של יונדאי וקיה , המק”ט עבור בורג אגן שמן הינו 21512-23001. מומלץ להחליף אותו מדי כמה טיפולים בבורג חדש. 
 • מק”ט לטבעת אטם מקורית עבור בורג אגן שמן.  מדובר בטבעת המשותפת לעשרות דגמים של יונדאי וקיה , המק”ט עבור הטבעת הינו: 21513-23001 . טבעת איטום אני ממליץ להחליף בכל החלפת שמן.
(Kia Morning/picanto) 2151323001 Gasket-Oil plug

(Kia Morning/picanto) 2151323001 Gasket-Oil plug

חלפים נוספים ללא מק"ט

 • שמן מנוע עבור מכוניתכם. כאן מומלץ ללכת על פי ספר הרכב שברשותכם. במקרה של מדריך זה שנכתב על בסיס hyundai i20 בעלת מנוע G4FA במקרה הנוכחי , השתמשנו בשמן בעל תקן תואם ליונדאי של חברת LIQUI MOLY מסוג 5W30.  
שמן LM LONG TIME HIGH TECH 5W30

שמן LM LONG TIME HIGH TECH 5W30

צריכים עזרה בחיפוש מק“ט של החלקים התואמים לרכבכם ואינכם מוצאים ? תוכלו להעזר בפורום חיפוש מקט”ים כאן

כלים נדרשים:

 • ג’ק להרמת הרכב. 
 • רגל מוסך 
 • מפתח רצ’ט בעל בוקסה 17 מ”מ.
 • מפתח סרט או עכביש לפתיחת מסנן השמן.
 • קערה בגודל של 5 ליטר לפחות לאגירת השמן
 • מיכל קיבול בגודל של 5 ליטר לפחות לאכלוס השמן.
 • כפפות גומי להגנה על הידיים.מתחילים

ראשית , נרים את הרכב בצידו השמאלי (צד נהג) באמצעות ג’ק תקני להרמת המכונית , לאחר שנרים את הרכב , נאבטח את ההרמה באמצעות רגל מוסך תקנית לבטיחות מירבית. במקרה זה אין חובה לפרק את הגלגל. 

נרים את הרכב בזהירות באמצעות ג'ק הרמה ונאבטח באמצעות רגל מוסך - צילום: אלי כ

נרים את הרכב בזהירות באמצעות ג'ק הרמה ונאבטח באמצעות רגל מוסך – צילום: אלי כ

לאחר שהרמנו את הרכב, נפתח את מכסה השמן בראש מכסה השסתומים, כמו כן נוציא את מדיד שמן המנוע החוצה , זאת על מנת לאפשר זרימה של שמן בניקוז למטה בקלות יתרה. 

נפתח את הברגים של סלילי הצתה (Hyundai I20) 224522B000 Bolt

נפתח את מכסה מילוי השמן למען זרימה טובה יותר בעת הריקון

לאחר מכן ניגש מתחת למנוע , נכניס קערה אליה ינוקז השמן המשומש מהמנוע.  

לאחר שהעמדנו קערה מתחת לאגן השמן , באמצעות מפתח 17 מ”מ נפתח בזהירות את הבורג, לפני שחרורו המלא, ממליץ לתפוס אותו ביד על מנת שלא ייפול עם זרם השמן לקערת הניקוז. 

באמצעות מפתח רצ'ט ו 1 מ"מ נפתח את בורג הריקון

באמצעות מפתח רצ'ט ו17 מ"מ נפתח את בורג הריקון

remove old engine oil hyundai i20

נפתח בזהירות את הבורג וניתן לשמן הישן לרדת לגיגית.

השמן יזרום במשך מספר דקות עד לניקוז מלא. יש להשאיר את הקערה תחת האגן עד לסגירת הבורג והאטם מחדש. זאת על מנת למנוע זיהום סביבתי מהשמן המשומש. 

לאחר תום ריקון השמן , ניגש את מסנן השמן הניצב במקביל לאגן השמן, את מסנן השמן נפרק באמצעות מפתח סרט או עכביש בהתאם לקיים ברשותכם. גם כאן , יש לבצע סיבוב עדין ועם סיום ההברגה יש לרוקן את השמן היוצא מהצנרת ישירות לקערת הקיבול.

יגש את מסנן השמן הניצב במקביל לאגן השמן, את מסנן השמן נפרק באמצעות מפתח סרט או עכביש בהתאם לקיים ברשותכם

יגש את מסנן השמן הניצב במקביל לאגן השמן, את מסנן השמן נפרק באמצעות מפתח סרט או עכביש בהתאם לקיים ברשותכם

בינתיים שהשמן מתנקז מאגן המנוע ומצנרת מסנן המנוע , ניגש אל המסנן החדש אותו אנחנו מיועדים להתקין במקום הישן באגן השמן. 

לפני הרכבתו , יש למלא מעט שמן כמעט עד חלקו העליון , כמו כן יש לשמן מעט עם שמן מנוע את הגומיה הנמצאית בבסיס המסנן. 

יש למלא מעט שמן כמעט עד חלקו העליון , כמו כן יש לשמן מעט עם שמן מנוע את הגומיה הנמצאית בבסיס המסנן. 

יש למלא מעט שמן כמעט עד חלקו העליון , כמו כן יש לשמן מעט עם שמן מנוע את הגומיה הנמצאית בבסיס המסנן.

כעת לפני ההרכבה של מסנן השמן מחדש, נסגור מחדש את בורג אגן השמן יחד עם טבעת האטימה למקומו. לאחר הסגירה, יש להדק באמצעות מפתח 14 היטב. 

נסגור את בורג אגן השמן מחדש עם טבעת אטימה חדשה 2151323000 2151321000 2151221010

נסגור את בורג אגן השמן מחדש עם טבעת אטימה חדשה 2151323000 2151321000 2151221010

את מסנן השמן החדש, נכניס בזהירות על הצנרת המוברגת , יש לעשות זאת בזהירות מאחר שמילאנו בתוכו כמות של שמן מנוע חדש. פעולה זו מתבצעת על מנת למנוע בועות אויר במערכת תחלופת השמן במנוע המכונית. 

כעת , לאחר שסגרנו את בורג אגן השמן והרכבנו את מסנן השמן החדש. כל מה שנותר זה למלא שמן מחדש במנוע. כאן נמליץ לקרוא בספר הרכב כמה שמן נדרש למנוע המכונית שברשותכם. במקרה של מדריך זה, כמות השמן הנדרשת הינה 3.3 ליטר. לפיכך נמלא 3 ליטר שמן ואת 0.3

האחרונים בעדינות תוך בדיקת מדיד בכל מספר דקות. 

נמלא בסה"כ 3.3 ליטר שמן מנוע

נמלא בסה"כ 3.3 ליטר שמן מנוע

בשלב זה נוריד את הרכב מרגל המוסך באמצעות ג’ק תקני. 

כעת יש לבצע מדידה מדוייקת של כמות השמן במנוע, בתחתית מדיד השמן יש סימון נמוך ו F המציג כמות מספקת של שמן במנוע. חשוב לוודא כי בדיקת מפלס השמן מבוצעת שהרכב נמצא במצב ישר, לא עליה או ירידה ולא נוטה על צידו.

לאחר שוידאנו שכמות השמן מספיקה. סיימנו את החלפת השמן ומסנן השמן במנוע המכונית שלכם. 

יונדאי i20 מודל 2014 מנוע 1400

שימו לב

המידע המופיע באתר הינו כחומר עזר לתיקון / ביצוע הטיפול בעצמך, הפעולות המופיעות במדריך זה ניתנות לביצוע בתנאים ביתים אך מיועד לבעלי ידע חוש וידיים המתאימות לפעולה זו. אם אינכם בטוחים בביצוע , יש להיוועץ עם מומחה / מכונאי רכב לסיוע. האחריות לאופן וביצוע התיקון הינו על מבצעיו בלבד, אין האתר או כותב תוכן זה אחראי לכל נזק או תקלה שתיגרם בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה מביצוע של פעולה זו. 

כמו כן, את השמן המשומש יש לארוז במיכל סגור ולמסור למוסך הקרוב אליכם (בואו בגישה טובה, יקבלו את זה ממכם) 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.