מדריך להחלפת שמן מנוע ומסנן (פילטר) שמן מנוע ב KIA MAGENTIS – מנוע D4EA דיזל

אחת מהפעולות הבסיסיות ברכב הינה החלפת שמן המנוע. מדובר בפעולה שנדרשת בדרך כלל במכוניות הקוריאניות כל כ-15000 קילומטר או פעם בשנה (לפי הנמוך בניהם) פעולה זאת אמנם הבסיסית ביותר ואף מצויינת בספר הרכב לביצוע עצמאי אך רוב בעלי הרכב נוהגים לתת את הביצוע לידי המוסך שלהם. מאחר ומדובר בפעולה כל כך פשוטה וקלה לביצוע , נסביר כיצד לבצע זאת, בעיקר בשל הצורך להבין את המשמעות של השמן במנוע , המעקב אחר המדיד וצריכת השמן וזאת מבלי להסתמך על גורם חיצוני. המדריך מסביר החלפת שמן מנוע והחלפת פילטר השמן, המדריך בוצע על רכב מדגם קיה מג'נטיס / אופטימה ומתאים למכוניות יונדאי וקיה בעלות מנוע דיזל דומה.

ריקון שמן מנוע דיזל בקיה מג'נטיס - צילום אלי כ.

ריקון שמן מנוע דיזל בקיה מג'נטיס – צילום אלי כ.

מדריך ברמת מתחיל

מה זה אומר? לחצו כאן להסבר

 

לפני הכל

מדובר באחת הפעולות הקלות ביותר לביצוע במכוניתכם. שמן המנוע נדרש החלפה תכופה בהתאם לשימוש במכונית וברמת המאמץ והתנאים בהם עובד מנוע הרכב. 

על פי היצרן, יש לבצע החלפת שמן מנוע מלאה אחת לתקופה של שנה או לכל כ-15000 קילומטר לפי הנמוך מבניהם. ישנן מכוניות שכמות הקילומטרים תהיה גבוהה יותר ויש כאלו שאף כל 10000 ק”מ (בעיקר במכוניות ישנות). בטיפול זה (המוגדר גם טיפול קטן) מבצעים החלפה מלאה של שמן המנוע יחד עם פילטר השמן. 

עלות הביצוע לטיפול כזה די זניחה ועל כן הרוב המכריע מבצע אותו במסגרת טיפול שנתי במוסך הבית של מכוניתו. מטרתו של מדריך זה משתנה ביחס למדריכים האחרים , שכן עלות הטיפול כה זניחה ביחס לזמן המושקע , אך עם זאת נמליץ לבצע את החלפת השמן והפילטר באופן עצמאי ולו רק למען הידע האישי של בעל המכונית.

וזאת למה?

מכוניות חדשות אמנם פחות נדרשות למעקב , אך שיש מכונית שגילה מתקדם יש צורך לבצע מעקב אחר צריכת השמן, ופעולת המנוע , כל זאת על מנת לוודא שכמות השמן הנמצאת במנוע מספיקה וכי צריכתו סבירה. בהרבה מן המקרים בעלי מכוניות נכנסים למוסך פעם בשנה לשם הטיפול וזאת מבלי לבדוק מצב השמן במנוע. במידה ומדובר במנוע ש”אוכל שמן” , ישנה סבירות גבוהה כי לרכב יגרם נזק במנוע בשל אי השגחה על חוסר שמן וזאת עוד לפני הגעתו לטיפול השנתי.  במדריך זה נסביר את הפעולה , כיצד מבצעים אותה ונמליץ אף כחלק מהשימוש ברכב גם לבצע מעקב אחר צריכת השמן. רק בשביל השקט הנפשי (: .

בעמוד המדריכים המצולמים מהרשת ישנם הסברים לביצוע החלפת שמן ומסנן שמן בשלל מכוניות קוריאניות. כניסה

מקט”ים וכלים נדרשים

 • בניגוד לדעה הרווחת בקרב חובבי ה DIY במכונאות הרכב, בדגם זה מסנן השמן הינו שונה מהמסנן הכחול המוכר מרוב מכוניות ה- יונדאי / קיה. כאשר ברוב המכוניות מסנן השמן הינו חיצוני ומתברג לחלקו התחתון של מנוע הבנזין, בדגם מנוע דיזל זה (D4EA) מסנן השמן הינו פנימי. מה זאת אומרת פנימי? ובכן, המסנן יושב בתוך בית סגור על המנוע והחלפתו דורשת פתיחת התא והחלפת חלקו הפנימי של המסנן. בהמשך תמונות והסבר. 
 • לענייננו – מק"ט למסנן שמן עבור מנוע D4EA ברכב בו בוצע מדריך זה הינו: 26320-27401  , שמו הטכני של הפריט Filter assy engine oil. את הפריט ניתן לרכוש עבור מכונית זו כדרך ספק החלקים הקוריאני – KORAPS כאן או כדרך חנות החלפים הקרובה למקום מגוריכם. חשוב לדרוש מסנן מקורי בלבד. 
 • מק”ט לבורג הריקון מקורי , גם פה מדובר בבורג נפוץ שמתאים לעשרות דגמים של יונדאי וקיה , המק”ט עבור בורג אגן שמן הינו 21512-21010. מומלץ להחליף אותו מדי כמה טיפולים בבורג חדש. 
 • מק”ט לטבעת אטם מקורית עבור בורג אגן שמן.  מדובר בטבעת המשותפת לעשרות דגמים של יונדאי וקיה , המק”ט עבור הטבעת הינו: 21513-23000 . טבעת איטום אני ממליץ להחליף בכל החלפת שמן.
 • שמן מנוע עבור מכוניתכם. כאן מומלץ ללכת על פי ספר הרכב שברשותכם. במקרה של מדריך זה שנכתב על בסיס KIA MAGENTIS בעלת מנוע D4EA.  במקרה הנוכחי , השתמשנו בשמן בעל תקן תואם למכונית של חברת Xteer מסוג 5W30.  השמן מתאים למנוע של רכבי דיזל, במידה ויש לכם רכב של יונדאי או קיה בעלי מנוע דיזל מומלץ ראשית לבדוק את סוג השמן הנדרש מול ספר הרכב. 
 • צריכים עזרה בחיפוש מק“ט של החלקים התואמים לרכבכם ואינכם מוצאים ? תוכלו להעזר בפורום חיפוש מקט”ים כאן

כלים נדרשים:

 • ג'ק הרמה תקני
 • רגל מוסך תקני (בוק) 
 • מפתח רצ'ט או מפתח T10 מ"מ. 
 • מפתח רצ'ט בעל בוקסה 17 מ"מ
 • מפתח עכביש / רצועה לפתיחת מסנן השמן
 • מברג שטוח.
 • תרסיס ניקוי קרבורטורים

מתחילים!

ראשית , נרים את הרכב בצידו הימני (צד נוסע) באמצעות ג’ק תקני להרמת המכונית , לאחר שנרים את הרכב , נאבטח את ההרמה באמצעות רגל מוסך תקנית לבטיחות מירבית. 

נרים את הרכב בזהירות באמצעות ג'ק הרמה ונאבטח באמצעות רגל מוסך - צילום: אלי כ

נרים את הרכב בזהירות באמצעות ג'ק הרמה ונאבטח באמצעות רגל מוסך – צילום: אלי כ

לאחר שהרמנו את הרכב, נפתח את מכסה השמן בראש המנוע.
כמו כן נוציא את מדיד שמן המנוע החוצה , זאת על מנת לאפשר זרימה של שמן בניקוז למטה בקלות יתרה. 

נוציא את מדיד שמן המנוע החוצה , זאת על מנת לאפשר זרימה של שמן בניקוז למטה בקלות יתרה - צילום: אלי כ

נוציא את מדיד שמן המנוע החוצה , זאת על מנת לאפשר זרימה של שמן בניקוז למטה בקלות יתרה – צילום: אלי כ

בשלב הבא, נפרק באמצעות מפתח T10 מ"מ או מפתח רצ'ט בעל בוקסה 10 מ"מ את כיסוי הגחון הנמצא תחת המנוע. הכיסוי עצמו מחובר באמצעות 10 ברגים. 

במידה ויש לכם חוסר בברגים הללו ותהיו מעוניינים להוסיף, המק"ט עבורם הינו: 1125406206B – BOLT

(Kia Optima/magentis) 291202G100 Under cover

(Kia Optima/magentis) 291202G100 Under cover

לאחר שהסרנו את הכיסוי התחתון, נוכל באותה הזדמנות לבצע ניקוי שלו באמצעות תרסיס לניקוי קרבורטורים, זאת בהנחה שהנ"ל ספג שאריות שמן ופיח במהלך השנה האחרונה מאז הטיפול הקודם. במידה והחלטתם לנקות, יש לבצע זאת מעל כלי קיבול סגור ולאחר מכן לרוקן את הנוזלים למיכל סגור ולמסור למוסך הקרוב לביתכם. 

כעת, ניגש תחת המכונית ונפתח באמצעות מפתח ר'צט בעל בוקסה 17 מ"מ את בורג אגן השמן מעט, לפני שנפתח אותו לגמרי, נניח תחת פתח אגן השמן קערת קיבול לשם אגירת השמן הישן. חשוב לשמור שלא יישפך מחוץ למיכל. השמן אינו ידידותי לסביבה כלל ובייחוד במצבו המשומש. 

נפתח את בורג אגן השמן באמצעות רצ'ט 17 מ"מ 21512-21010 - צילום אלי כ.

נפתח את בורג אגן השמן באמצעות רצ'ט 17 מ"מ 21512-21010 – צילום אלי כ.

כעת, כאשר השמן המשומש מתרוקן לקערה תחת המנוע, נמתין מספר דקות עד שיסתיים תהליך הריקון. 

נמתין לסיום ריקון שמן המנוע המשומש לקערה תחתיו - צילום: אלי כ'

נמתין לסיום ריקון שמן המנוע המשומש לקערה תחתיו – צילום: אלי כ'

במקביל, כאשר אנו מחכים לסיום ריקון השמן המשומש, ניגש בינתיים למסנן השמן מנוע. את בית מסנן המנוע נוכל לראות בצד הימני של תא המנוע קרוב לכיוון קיר האש הימני של מכוניתנו. 

ניגש את בית מסנן השמן הנמצא בצידו הימני של תא המנוע בקירוב לקיר אש 2632027401

ניגש את בית מסנן השמן הנמצא בצידו הימני של תא המנוע בקירוב לקיר אש 2632027401

על מנת שנוכל להגיע את ראש תא מסנן שמן המנוע, נצטרך להגיע אליו באמצעות מאריכים למפתח העכביש לפתיחת ראש המסנן. בשלב זה נתפוס את מכסה תא המסנן באמצעות ה"עכביש" ונפתח אותו. 

בשלב זה נתפוס את מכסה תא המסנן באמצעות ה"עכביש" ונפתח אותו

בשלב זה נתפוס את מכסה תא המסנן באמצעות ה"עכביש" ונפתח אבשלב זה נתפוס את מכסה תא המסנן באמצעות ה"עכביש" ונפתח אותוותו

לאחר הפתיחה, נוכל לראות בחלקו הפנימי של תא מסנן השמן ביחידת הסינון (עשויה נייר) הנמצאת בתוכו במרכז. 

לאחר הפתיחה, נוכל לראות בחלקו הפנימי של תא מסנן השמן ביחידת הסינון

לאחר הפתיחה, נוכל לראות בחלקו הפנימי של תא מסנן השמן ביחידת הסינון

כעת נוכל לראות את ההבדלים בין מסנן שמן מנוע חדש אל מול מסנן שמן מנוע משומש. במסנן המשומש עבר שמן מלוכלך במשך כ-5 חודשים ו-11,000 קילומטרים בנסועה. 

שימו לב! כי מסנן השמן החדש מגיע יחד עם גומיה חדשה אשר נתייחס ונסביר עליה בעוד זמן קצר. כמו כן עימם מגיעות גם שתי טבעות.

שימו לב! כי מסנן השמן החדש מגיע יחד עם גומיה חדשה ושתי טבעות 2631027400 Filter assy-engine oil

שימו לב! כי מסנן השמן החדש מגיע יחד עם גומיה חדשה ושתי טבעות 2631027400 Filter assy-engine oil

לאחר שהוצאנו את המסנן הפנימי, שימו לב כי בתחתית המסנן ישנו פלסטיק אשר צריך להוציאו ולהעבירו למסנן החדש (חשוב לציין כי אין חשיבות לכיוון מאחר שהמסנן הינו סימטרי) 

שימו לב כי בתחתית המסנן ישנו פלסטיק אשר צריך להוציאו ולהעבירו למסנן החדש

שימו לב כי בתחתית המסנן ישנו פלסטיק אשר צריך להוציאו ולהעבירו למסנן החדש

כעת, באמצעות מברג שטוח נשלוף את הגומיה הישנה ממכסה בית המסנן ונכניס במקומה את הגומיה החדשה אשר קיבלנו יחד עם מסנן שמן המנוע החדש. 

אמצעות מברג שטוח נשלוף את הגומיה הישנה ממכסה בית המסנן

אמצעות מברג שטוח נשלוף את הגומיה הישנה ממכסה בית המסנן

כעת, נכניס את מסנן השמן מנוע החדש לתאו, נסגור את המכסה כפי שפתחנו וניגש חזרה לחלקה התחתון של המכונית. 

בשלב זה ניקח את בורג הריקון שהוסר בתחילת הטיפול, נסיר ממנו את טבעת האטימה ונשליך אותה. יחד עם מסנן השמן החדש קיבלנו טבעת אטימה חדשה, יש להשחיל אותה על בורג אגן השמן ולהבריג אותם יחדיו לאגן שמן המנוע ולהדק היטב. 

21513-23000 יחד עם מסנן השמן החדש קיבלנו טבעת אטימה חדשה

21513-23000 יחד עם מסנן השמן החדש קיבלנו טבעת אטימה חדשה

לקראת סיום:

כעת, לאחר שהחזרנו את מסנן השמן למקומו והידקנו היטב, ולאחר שסיימנו להדק את בורג ריקון השמן עם הטבעת החדשה. ניגש למלא שמן חדש וטרי למנוע הדיזל שלנו. 

השמן אשר עימו בוצע מדריך זה הינו בצמיגות של 5/30 ובתקן API/SM/CF. הגלון הגיע בכמות ייעודית למנוע זה – 6 ליטר בדיוק. 

נמלא שמן חדש למנוע HYUNDAI XTREER DIESEL ULTRA 5/30 66

נמלא שמן חדש למנוע HYUNDAI XTREER DIESEL ULTRA 5/30 6L

לאחר שסיימנו למלא את השמן במנוע. נניע את המכונית וניתן למנוע לרוץ מספר דקות ברציפות. לאחר מכן נכבה. נבחן את תחתית אגן השמן לוודא כי אין נזילות מבורג ובמקביל לבדוק את בית מסנן שמן המנוע ולבחון נזילות במידה וקיימות.

את השמן המשומש נמלא בבקבוק קשיח ונמסור למוסך הקרוב. 

סיימנו!

שימו לב

המידע המופיע באתר הינו כחומר עזר לתיקון / ביצוע הטיפול בעצמך, הפעולות המופיעות במדריך זה ניתנות לביצוע בתנאים ביתים אך מיועד לבעלי ידע חוש וידיים המתאימות לפעולה זו. אם אינכם בטוחים בביצוע , יש להיוועץ עם מומחה / מכונאי רכב לסיוע. האחריות לאופן וביצוע התיקון הינו על מבצעיו בלבד, אין האתר או כותב תוכן זה אחראי לכל נזק או תקלה שתיגרם בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה מביצוע של פעולה זו. 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.