מדריך החלפת מכלול עדשות ונורות ללוחית רישוי אחורית – יונדאי גטס / אקסנט / אטוס ודגמים נוספים

תאורת רכב הינה דבר חשוב, בשעות הלילה הרכב נוסע באזורים חשוכים ואנו צריכים לראות ולהיראות היטב על ידי הנהגים השותפים בכביש. חלק מהתאורה במכונית שלנו , מכילה גם הארת אלמנטים פחות חשובים אך מבחינת חוק נדרשים לשם זיהוי המכונית. אני מתכוון ללוחית הרישוי האחורית , אשר על פי החוק חייבת להיות מוארת וקריאה לכל דורש. עם השנים , הנורות המאירות את הלוחית נחלשות או נשרפות ולעיתים מסויימות גם מתפרקות. רכב ללא נורה תקינה לא יעבור את מבחן הרישוי השנתי (טסט) ועל כן נדרש לתקן. מאחר ואנו דוגלים בתרבות ה DIY (עשה זאת בעצמך) , להלן מדריך מפורט המסביר את התהליך להחלפה של העדשות ומכלול כולו. 

ישן מול חדש 9250125000 Lamp assy-license plate HYUNDAI GET

ישן מול חדש 9250125000 Lamp assy-license plate HYUNDAI GET

מדריכים ברמה זו מיועדים למתחילים אשר הינם בעלי ידע בסיסי וכי לא נדרשים כלים מיוחדים לביצועם.

ולפני הכל

החלפת העדשות הדהויות לא דורשות יותר מדי כלים מיוחדים. לשם הפעולה נצטרך את הכלים הבאים:

 1. מברג פיליפס (צלב) 
 2. זרוע עם בוקסה 10 (עדיפות למפתח T עם ראש 10 מ"מ)
 3. חולץ קליפסים
 4. מגבון לניקוי
 5. קערה מגנטית לברגים (לא חייב אך מומלץ, מפרקים הרבה ברגים) 

מספרים קטלוגיים

 1. למי שמעוניין ברכישה של כל המכלול , המכיל את העדשה החיצונית , בית הנורה והנורה עצמה. ניתן לרכוש תחת המק"ט 92501-25000 , שם הפריט הינו: Lamp assy-license plate.
 2. למעוניינים לרכוש רק את העדשה החיצונית , ללא הפריטים הנלווים , ניתן לרכוש תחת המק"ט 92502-29610 , שם הפריט הינו: LENS & HSG ASSY-LICENSE LAMP. שימו לב , כי לדוגמא באתר ממנו רכשתי את הפריט – KORPAS , ההבדל בין הפריט המלא לבין הפריט עדשה בלבד הינו כדולר אחד בלבד, לכן ממליץ לעשות שיקול דעת בעניין הרכישה. אם מחליפים, שיהיה מקורי וחדש ! 
 3. מקט"ים נוספים הקשורים בפריט זה: בית המנורה: 92550-25000 , המנורה: 18643-05009E ,
  תושבת בורג: 14910-04000 , בורג: 12431-04143. 
92501-25000 המכלול השלם מאתר KORAPS.COM

92501-25000 המכלול השלם מאתר KORAPS.COM

 

 שרטוט מתוך האתר EPCDATA.RU (Hyundai Getz) 9250125000 Lamp assy-license plate

שרטוט מתוך האתר EPCDATA.RU (Hyundai Getz) 9250125000 Lamp assy-license plateמתחילים!

את ביצוע ההחלפה נתחיל בפתיחת הדלת האחורית , ממנה נפרק ראשית שני קליפסים היושבים בחלקו העליון של הדיפון פלסטיק ובמקביל למנוע המגב האחורי. שימו לב כי במידה והקליפסים ניזוקו התעקמו או נשברו , המקט"ים של אלו הינם:

 1. צבע אפור – 843494-3000LT
 2. צבע שחור – 8434943000BJ

לאחר ששלפנו אותם באמצעות חולץ הקליפסים , ישנם ארבעה ברגים בכל אחת מפינות הדיפון דלת תא המטען, לאחר ששחררנו את הברגים , נרים את הדיפון בזהירות תוך משיכה כלפי מעלה (לכיוון חלקו העליון של הדלת) הדיפון יישלף החוצה. 

לאחר זאת , נראה את המכלולים הרבים שנמצאים בתוך פנים דלת התא מטען, כעת עלינו לשחרר ארבעה אומים האוחזים את כיסוי ידית דלת התא מטען (היחידה עליה נמצא סמל הרכב יונדאי). האומים נדרשים בפתיחה באמצעות מפתח T בעל ראש 10 מ"מ. יש להבריג החוצה את האומים ולהניחם בקערה מגנטית בצורה מסודרת. 

ראש הבורג לאחר הסרת האום של מכסה ידית דלת התא מטען

ראש הבורג לאחר הסרת האום של מכסה ידית דלת התא מטען

כך בצורה זו נבריג החוצה את כל ארבעת האומים, לאחר שנסיים זאת , נשלוף בזהירות את מכסה ידית דלת התא מטען החוצה. שימו לב כי במידה ולא בוצעה פירוק כזה בעבר, ישנה סבירות כי הידית תהיה מוצמדת היטב לדלת באמצעות פדים שהותקנו במפעלי היצרן. 

מיקום הברגים של מכסה דלת התא מטען

מיקום הברגים של מכסה דלת התא מטען

מיקום הברגים של מכסה דלת התא מטען

מיקום הברגים של מכסה דלת התא מטען

לאחר ששלפנו את מכסה ידית דלת התא מטען , נראה לנגד ענינו בחלק החיצוני של הדלת את העדשות הדהויות , מחוברות באמצעות שני ברגי צלב (פיליפס) , מחלקה הפנימי של הדלת , נראה לעומת זאת את בית הנורה המתברג לעדשה החיצונית. לאחר פירוק ברגי הפיליפס של העדשה יהיה ניתן למשוך קלות את העדשה החוצה ולסובב את תושבת הנורה לשם הפרדתה. 

חלקו הפנימי של מכסה דלת התא מטען עם מיקום הברגים שפרקנו

חלקו הפנימי של מכסה דלת התא מטען עם מיקום הברגים שפרקנו

חלקו החיצוני של כיסוי ידית דלת התא מטען שפרקנו

חלקו החיצוני של כיסוי ידית דלת התא מטען שפרקנו

לאחר ששלפנו את כיסוי ידית דלת התא מטען , נפרק בזהירות את העדשה הדהויה , הפירוק יתבצע באמצעות הסרת שני ברגים האוחזים בה ושליפתה החוצה. את בית הנורה המחובר אליה נשלוף בסיבוב ונרכיב עדשה חדשה. במידה ורכשתם מכלול שלם, יש לבצע ניתוק של הקונקטור מבית הנורה ולחבר את היחידה המושלמת מבחוץ לפנים. בסיום יש להבריג את העדשה באמצעות שני הברגים חזרה לדלת תא המטען. 

ישן מול חדש 9250125000

ישן מול חדש 9250125000

משמאל חדש , מימין ישן 9250125000

משמאל חדש , מימין ישן 9250125000

לפני שמרכיבים את הכל חזרה , יש לוודא שהכל תקין מבחינת חיבורים וקונקטורים – דהיינו : האם עובד? (: 

עדשה חדשה דולקת מול ישנה מפורקת

עדשה חדשה דולקת מול ישנה מפורקת

לשם ההשוואה , עדשה ישנה דולקת מול עדשה חדשה דולקת

עדשה ישנה מימין עדשה חדשה משמאל במצב דולק - יחי ההבדלים

עדשה ישנה מימין עדשה חדשה משמאל במצב דולק – יחי ההבדלים

את ההרכבה מחדש , נבצע כפי שפרקנו, נחזיר את מכסה ידית דלת התא מטען למקומה , מומלץ לפני כן לנגב את האבק הרב שהצטבר שם במרוצת השנים. יש להבריג את ארבעת האומים חזרה למקומם ולהדק היטב. לאחר מכן , יש להחזיר את דיפון הדלת באותה צורה שפורקה, להשחיל אותו מחלקה העליון של דלת התא מטען כלפי מטה. יש לוודא שנכנס למקומו באמצעות הקליפים הנמצאים בו. לאחר מכן, יש להבריג את ארבעת הברגים הנמצאים בארבעת הפינות ולסיום – לנעוץ את שני הקליפסים חזרה. 

סיימנו!

המידע המופיע באתר הינו כחומר עזר לתיקון / ביצוע הטיפול בעצמך, הפעולות המופיעות במדריך זה ניתנות לביצוע בתנאים ביתים אך מיועד לבעלי ידע חוש וידיים המתאימות לפעולה זו. אם אינכם בטוחים בביצוע , יש להיוועץ עם מומחה / מכונאי רכב לסיוע. האחריות לאופן וביצוע התיקון הינו על מבצעיו בלבד, אין האתר או כותב תוכן זה אחראי לכל נזק או תקלה שתיגרם בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה מביצוע של פעולה זו. 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.