מדריך טכני החלפת אטם וגומיות למכסה שסתומים מנוע G4ED (מנוע 1599 סמ”ק ) יונדאי גטס – hyundai Getz

נזילה מגומיית אטם מכסה השסתומים הינה דבר שכיח בכל תקופה ממוצעת של עשור שנים (בהנחה ולא פירקו את המכסה בזמן זה). מאחר שמדובר באיזור בעל טמפרטורות גבוהות, המתמודד עם נוזלים רותחים, האטם בין מכסה השסתומים לבלוק המנוע מתבלה ומתחיל להזיע עד לנזילה. האם מדובר בתיקון יקר ומסובך? לא בטוח. כל מה שצריך לדעת לשם תיקון התקלה בעצמך עם מינימום הוצאות ומקסימום הנאה. המדריך בוצע ב hyundai Getz דור ראשון בעל מנוע G4ED בעל 1599 סמ"ק. (מורכב לרוב בגרסת GLS)

אטם מכסה שסתומים G4ED (Hyundai Getz) 2244126003 Gasket-Rocker cover

אטם מכסה שסתומים G4ED (Hyundai Getz) 2244126003 Gasket-Rocker cover

מדריך ברמת מתקדם

מה זה אומר? לחצו כאן להסבר

לפני הכל – שאלות ותשובות 

 • שאלה: איך נראית נזילה מאטם מכסה השסתומים?
 • תשובה: נזילה תהיה בצורת “הזעת שמן” בתחילתה, במצבים קשים יותר תראה דליפת שמן בין מכסה השסתומים ולבין בלוק המנוע. במקרים קשים השמן אף יטפטף על גבי המנוע עד לרצפה.
 • שאלה: האם יש גורם לנזילה מאטם המכסה שסתומים?
 • תשובה: הגורם העיקרי הינו בלאי של הגומי באטם כתוצאה מטמפרטורות גבוהות, לחצים ומגע עם שמן מנוע חם.
 • שאלה: אלו כלים וחומרים נדרשים לשם החלפת האטם ?
 • תשובה: לשם פתיחת מכסה השסתומים יש צורך במפתח 10מ”מ לפתיחת ברגי מכסה הטיימינג הצמוד למכסה השסתומים, בוקסה 10 , מומלץ עם מפתח 1/4 בשל המיקום ומאריך, הידוק נדרש לברגים הינו עד 10 ניוטון. כמו כן מומלץ לנקות את השטח בבלוק באמצעות SCRAPER (ידית עם להב חדה) ודבק RTV העמיד בטמפרטורות גבוהות.

 

לפני שמתחילים

המידע המופיע באתר הינו כחומר עזר לתיקון התקלה בעצמך, הפעולות המופיעות במדריך זה ניתנות לביצוע בתנאים ביתים אך מיועד לבעלי ידע חוש וידיים המתאימות לפעולה זו. אם אינכם בטוחים בביצוע , יש להיוועץ עם מומחה / מכונאי רכב לסיוע. האחריות לאופן וביצוע התיקון הינו על מבצעיו בלבד. 

רכיבים נדרשים

 • לשם החלפת האטם , נדרשת רכישה של אטם חדש , ממליץ על אטם מקורי בלבד. מספר קטלוגי של הפריט למנוע G4ED (חולק גם מנועים נוספים של HYUNDAI וKIA  , הינו 22441-26003 – GASKET-ROCKER COVER
  , אותו ניתן לרכוש אצל ספקי חלקי החילוף המקומיים, או באמצעות החנויות המקוונות השונות מהעולם. הספק ממנו רכשתי את הפריט הינו KORAPS ספק חלפים השוכן בKOREA ומהווה מקור לחלקים מקוריים וחדשים של המכוניות הקוריאניות. כמו כן יש לשים לב כי מדובר במק"ט המדויק למנוע ברשותכם. בארצנו הקטנה נוהגים "להתאים" מקט"ים דומים לפריט כ"תחליף טוב" ולא תמיד מדובר בכזה!. 
 • כמו כן במנוע מדגם זה – G4ED קיימות גם טבעות אטם פנימיות שמוחלפות באותה הזדמנות, שימו לב גם במקרה זה לרכוש מקוריות בלבד. מק"ט עבורם הינו 22443-23001 ונדרשות פה 4 יחידות מהמק"ט הנ"ל. גומיות אלו מולבשות על הצינורות של המצתים והקוילים שנכנסים אליהם מראש מכסה השסתומים בגרסה זו של המנוע. 
 • בנוסף לאטם, מאחר שמכסה השסתומים יושב על שטח בעל מפלס אחיד ברובו אך בקצוות מעל “קשתות” יש לבצע איטום נוסף כתגבור מאחר שזו נקודה שנחשבת “חלשה” מאשר יתר חלקי המכסה. לשם כך יש לרכוש דבק RTV העמיד בטמפרטורות גבוהות (לפחות 400 מעלות צלסיוס).
 • “המהדרין” ירצו גם לנקות את מכסה השסתומים מהמשקעים שהצטברו בחלקו הפנימי , לפיכך מומלץ לרכוש ספריי לניקוי קרבורטורים ומברשת קטנה לשם ניקוי הלכלוך הפנימי. *** חשוב לדעת כי החומר לא כל כך ידידותי לסביבה ולמשתמש ועל כן מאחר ואנו דואגים לטבע , יש לבצע את הניקוי בתוך קערה עמוקה ולמנוע מגע בין אדמה / צמחים / בני אדם עם החומרים המרוססים והנוזלים לאחר הניקוי. בעת סיום הניקוי , יש לרוקן לכלי קיבול סגור ולהניח בנקודת פינוי שמנים הקרובה אליכם.

כלים נדרשים

 • מפתח T10 מ"מ
 • שפיץ פלייר
 • תרסיס לניקוי קרבורטור 
 • מגבוני ניקוי

 שנתחיל?

את התחלת הפירוק , נתחיל בניתוק צינורות הנשם הנמצאות בחלקו השמאלי (צד נהג) פנימי של מכסה השסתומים, את השחרור של הצינורות נבצע הזהירות באמצעות לחיצה על הקליפס המהדק את הצינור על הפיה ולאחר מכן משיכה החוצה.

ניתוק צינורות הנשם ממכסה השסתומים

ניתוק צינורות הנשם ממכסה השסתומים

כעת עם מפתח 10 מ"מ נפתח את עשרת הברגים של מכסה השסתומים. מדובר ברבעיית ברגים בדופן העליונה, רבעיה נוספת בדופן התחתונה ועוד שניים במרכז בכל צד בין הדפנות. 

כעת , נרים בזהירות את מכסה השסתומים ונראה את המנוע כך (תמונה מטה)

קאמשפט במנוע G4ED יונדאי גטס 1599 סמ"ק (Hyundai Getz) 2411002200 Camshaft

קאמשפט במנוע G4ED יונדאי גטס 1599 סמ"ק (Hyundai Getz) 2411002200 Camshaft

לאחר ששוחחרו כל הברגים , יש להרים בזהירות את מכסה השסתומים, אם לא משתחרר, יש לנענע בעדינות ימינה שמאלה עד לשחרורו המלא. כמו כן יש להזהר בעת ההרמה שלא ינשרו טיפות שמן על המנוע ובכלל , חשוב לשמור על סביבת עבודה נקיה.
בעת הרמת המכסה , נראה את הנקודות בהן היתה דליפת השמן כדרך האטם, יש לנקות היטב באמצעות נייר סופג את השמן הנמצא על הדפנות. חשוב לשמור גם כעת על סביבת עבודה נקיה, למניעת נשירת פסולת / עלים / כדומה לתוך המנוע.
לאחר הניקוי של השמן , ממליץ בחום לכסות בניילון נקי את המנוע עד שנחזור אליו לאחר הטיפול במכסה עצמו.

בתמונה העליונה נוכל לראות על גבי פס האטם את הנקודות החלשות מהן דלף השמן, מאחר והאטם אינו בר שימוש עוד, ננתק אותו בזהירות  ונשליך אותו בשקית סגורה לפח הפסולת הייעודי. בתוך המכסה ניתן לראות משקעים רבים שנוצרו מפעילות המנוע עם השמן החם, כאן ניתן לנקות באמצעות ספריי לניקוי קרבורטורים את פנים המכסה. ניתן ללכת באופן עמוק יותר ולפרק את הפלטת מתכת באמצעות שמונת  הברגים המהדקים אותה ולנקות בנפרד. את הנוזלים והלכלוך שיצא מהמכסה אני ממליץ לרוקן למיכל קיבול סגור ולמסור לנקודת איסוף שמנים הקרובה אליכם.

חלקו הפנימי של אטם מכסה השסתומים - (Hyundai Getz) 2241026611 Cover assy-rocker

חלקו הפנימי של אטם מכסה השסתומים – (Hyundai Getz) 2241026611 Cover assy-rocker

לאחר שניקינו את האטם, לרבות המסילה בה יוכנס האטם מחדש, נחליף גם את ארבעת הגומיות שנמצאת במרכז מכסה השסתומים. זאת לאחר שהסרנו את הקודמות. בשלב זה גם נמרח ב”קשתות” בצדי מכסה השסתומים שכבה דקה של RTV עמיד בטמפרטורות גבוהות לשם אטימה מיטבית. לאחר מכן , נלביש את מכסה השסתומים חזקה למקומו על בלוק המנוע , נחבר תחילה 2 ברגים , אחד בחלקו הימני פנימי והשני בחלקו השמאלי חיצוני ונייצב את האטם במקומו.לאחר מכן , נייצב את יתר הברגים – 4 בשורה עליונה 4 בשורה תחתונה, את הברגים נהדק לאט לאט ובהצלבה בין השורות – לדוגמא , ימין תחתון מול שמאל עליון , ימין מרכז תחתון מול שמאל עליון וכן הלאה. בסיום נהדק את שני הברגים במרכז ימין ומרכז שמאל של המכסה (בצדדיו בסמוך לקשתות). 

 • פרט חשוב – שימו לב, ראש מכסה השסתומים עשוי מפלסטיק קשיח. יש להדק בזהירות וברגש על מנת למנוע שבירה או סדיקה של תעלת הבורג. 

 

לאחר סיום התהליך , אין להניע את הרכב לפחות כ-3 שעות. זאת על מנת להבטיח ייבוש מלא של דבק הRTV בצידי המכסה. לאחר שתמו השעות המתנה. יש להניע את הרכב ולבחון את המכסה. יש לוודא הידוק מירבי של הברגים בצורה אחידה וכאשר המנוע קר בלבד.

 

שימו לב

המידע המופיע באתר הינו כחומר עזר לתיקון / ביצוע הטיפול בעצמך, הפעולות המופיעות במדריך זה ניתנות לביצוע בתנאים ביתים אך מיועד לבעלי ידע חוש וידיים המתאימות לפעולה זו. אם אינכם בטוחים בביצוע , יש להיוועץ עם מומחה / מכונאי רכב לסיוע. האחריות לאופן וביצוע התיקון הינו על מבצעיו בלבד, אין האתר או כותב תוכן זה אחראי לכל נזק או תקלה שתיגרם בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה מביצוע של פעולה זו. 

 

 

 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.