מדריך לביצוע ריקון שמן מנוע והחלפת פילטר מנוע ברכבי יונדאי / קיה (יונדאי גטס) G4EA

אחת מהפעולות הבסיסיות ברכב הינה החלפת שמן המנוע. מדובר בפעולה שנדרשת בדרך כלל במכוניות הקוריאניות כל כ-15000 קילומטר או פעם בשנה (לפי הנמוך בניהם) פעולה זאת אמנם הבסיסית ביותר ואף מצויינת בספר הרכב לביצוע עצמאי אך רוב בעלי הרכב נוהגים לתת את הביצוע לידי המוסך שלהם. מאחר ומדובר בפעולה כל כך פשוטה וקלה לביצוע , נסביר כיצד לבצע זאת, בעיקר בשל הצורך להבין את המשמעות של השמן במנוע , המעקב אחר המדיד וצריכת השמן וזאת מבלי להסתמך על גורם חיצוני. המדריך מסביר החלפת שמן מנוע והחלפת פילטר השמן, המדריך מתאים למכוניות יונדאי וקיה ואף יצרנים אחרים.

מילוי שמן מנוע חדש במנוע G4EA יונדאי גטס - שמן ליקווי מולי 5/40

מילוי שמן מנוע חדש במנוע G4EA יונדאי גטס – שמן ליקווי מולי 5/40

מקרא רמות מדריכים

מה זה אומר ? לחצו כאן להסבר

לפני הכל

מדובר באחת הפעולות הקלות ביותר לביצוע במכוניתכם. שמן המנוע נדרש החלפה תכופה בהתאם לשימוש במכונית וברמת המאמץ והתנאים בהם עובד מנוע הרכב. 

על פי היצרן, יש לבצע החלפת שמן מנוע מלאה אחת לתקופה של שנה או לכל כ-15000 קילומטר לפי הנמוך מבניהם. ישנן מכוניות שכמות הקילומטרים תהיה גבוהה יותר ויש כאלו שאף כל 10000 ק"מ (בעיקר במכוניות ישנות). בטיפול זה (המוגדר גם טיפול קטן) מבצעים החלפה מלאה של שמן המנוע יחד עם פילטר השמן. 

עלות הביצוע לטיפול כזה די זניחה ועל כן הרוב המכריע מבצע אותו במסגרת טיפול שנתי במוסך הבית של מכוניתו. מטרתו של מדריך זה משתנה ביחס למדריכים האחרים , שכן עלות הטיפול כה זניחה ביחס לזמן המושקע , אך עם זאת נמליץ לבצע את ההחלפת השמן והפילטר באופן עצמאי ולו רק למען הידע האישי של בעל המכונית.

וזאת למה?

מכוניות חדשות אמנם פחות נדרשות למעקב , אך שיש מכונית שגילה מתקדם יש צורך לבצע מעקב אחר צריכת השמן, ופעולת המנוע , כל זאת על מנת לוודא שכמות השמן הנמצאת במנוע מספיקה וכי צריכתו סבירה. בהרבה מן המקרים בעלי מכוניות נכנסים למוסך פעם בשנה לשם הטיפול וזאת מבלי לבדוק מצב השמן במנוע. במידה ומדובר במנוע ש"אוכל שמן" , ישנה סבירות גבוהה כי לרכב יגרם נזק במנוע בשל אי השגחה על חוסר שמן וזאת עוד לפני הגעתו לטיפול השנתי.  במדריך זה נסביר את הפעולה , כיצד מבצעים אותה ונמליץ אף כחלק מהשימוש ברכב גם לבצע מעקב אחר צריכת השמן. רק בשביל השקט הנפשי (: .

בעמוד המדריכים המצולמים מהרשת ישנם הסברים לביצוע החלפת שמן ומסנן שמן בשלל מכוניות קוראניות. כניסה

מקט"ים וכלים נדרשים

 • מק"ט למסנן שמן מקורי עבור יונדאי / קיה לרוב יהיה משותף לעשרות דגמים. המק"ט המסופק כיום בחנויות החלפים בישראל הינו: 26300-35504. לאורך השנים האחרונות השתנתה הספרה האחרונה במק"ט בהתאם לאצוות הייצור של HMC. על פי הספר הטכני המק"ט המיועד למכונית HYUNDAI GETZ דור ראשון הינו 26300-35501, המק"ט עדיין ניתן לרכישה בספקי החלפים השונים ברשת וגם ב KORAPS. מה יותר טוב ? יש שיגידו החדש, ויש שיגידו שזהה. אני מעדיף ללכת על המקור בדרך כלל. 
 • מק"ט לבורג הריקון מקורי , גם פה מדובר בבורג נפוץ שמתאים לעשרות דגמים של יונדאי וקיה , המק"ט עבור בורג אגן שמן הינו 21512-21010. מומלץ להחליף אותו מדי כמה טיפולים בבורג חדש. 
 • מק"ט לטבעת אטם מקורית עבור בורג אגן שמן.  מדובר בטבעת המשותפת לעשרות דגמים של יונדאי וקיה , המק"ט עבור הטבעת הינו: 21513-23000 . טבעת איטום אני ממליץ להחליף בכל החלפת שמן.
  • שמן מנוע עבור מכוניתכם. כאן מומלץ ללכת על פי ספר הרכב שברשותכם. במקרה של מדריך זה שנכתב על בסיס HYUNDAI GETZ בעלת מנוע G4EA 1341.  במקרה הנוכחי , השתמשנו בשמן בעל תקן תואם ליונדאי של חברת LIQUI MOLY מסוג 5W40.  השמן מתאים למנוע של דור ראשון , בדגם החדש יותר , בעל מנוע G4EE , ניתן להשתמש בשמן מסוג 5W30. 
 • צריכים עזרה בחיפוש מק“ט של החלקים התואמים לרכבכם ואינכם מוצאים ? תוכלו להעזר בפורום חיפוש מקט”ים כאן

 

כלים:

 • ג'ק להרמת הרכב. 
 • רגל מוסך 
 • מפתח רצ'ט בעל בוקסה 14 מ"מ.
 • מפתח T במידת 10 מ"מ
 • מפתח סרט או עכביש לפתיחת מסנן השמן.
 • קערה בגודל של 5 ליטר לפחות לאגירת השמן
 • מיכל קיבול בגודל של 5 ליטר לפחות לאכלוס השמן.
 • כפפות גומי להגנה על הידיים.
פילטר שמן מקורי יונדאי קיה 26300-35504

פילטר שמן מקורי יונדאי קיה 26300-35504

פילטר שמן מקורי יונדאי קיה 26300-35504

פילטר שמן מקורי יונדאי קיה 26300-35504

מתחילים

ראשית , נרים את הרכב בצידו הימני (צד נוסע) באמצעות ג'ק תקני להרמת המכונית , לאחר שנרים את הרכב , נאבטח את ההרמה באמצעות רגל מוסך תקנית לבטיחות מירבית. במקרה זה אין חובה לפרק את הגלגל הימני. 

נרים את הרכב באמצעות ג'ק ייעודי ונאבטח באמצעות רגל מוסך תקנית

נרים את הרכב באמצעות ג'ק ייעודי ונאבטח באמצעות רגל מוסך תקנית

לאחר שהרמנו את הרכב, נפתח את מכסה השמן בראש מכסה השסתומים, כמו כן נוציא את מדיד שמן המנוע החוצה , זאת על מנת לאפשר זרימה של שמן בניקוז למטה בקלות יתרה. 

נפתח את מכסה מילוי השמן במכסה השסתומים

נפתח את מכסה מילוי השמן במכסה השסתומים

נשלוף את מדיד השמן ממקומו על מנת לאפשר זרימת ניקוז שמן מאגן המנוע

נשלוף את מדיד השמן ממקומו על מנת לאפשר זרימת ניקוז שמן מאגן המנוע

לאחר מכן ניגש מתחת למנוע , נכניס קערה אליה ינוקז השמן המשומש מהמנוע. על מנת לאפשר גישה נוחה אני ממליץ גם להסיר את דיפון המנוע התחתון ממקומו. את הדיפון ניתן להסיר באמצעות מפתח T 10 לארבעת ברגיו. בורג ראשון יהיה בשפה הקדמית של הטמבון הקדמי , כמו כן שלישיית ברגים נוספת תהיה לאורך הקורה הימנית. לאחר שהסרנו את הדיפון יהיה נוח יותר לבצע פירוק של מסנן השמן מאגן השמן ובכלל זרימת הניקוז תהיה נקייה יותר. 

לאחר שהעמדנו קערה מתחת לאגן השמן , באמצעות מפתח 14 מ"מ נפתח בזהירות את הבורג, לפני שחרורו המלא, ממליץ לתפוס אותו ביד על מנת שלא ייפול עם זרם השמן לקערת הניקוז. במידה והנכם מחליפים את הבורג והאטם בחדש, ניתן להתעלם מהנחייה זו. 

נבצע ריקון של השמן המשומש מאגן המנוע לקערת קיבול

נבצע ריקון של השמן המשומש מאגן המנוע לקערת קיבול

השמן יזרום במשך מספר דקות עד לניקוז מלא. יש להשאיר את הקערה תחת האגן עד לסגירת הבורג והאטם מחדש. זאת על מנת למנוע זיהום סביבתי מהשמן המשומש. 

נמתין עד לסיום ריקון השמן מאגן המנוע

נמתין עד לסיום ריקון השמן מאגן המנוע

לאחר תום ריקון השמן , ניגש את מסנן השמן הניצב במקביל לאגן השמן, את מסנן השמן נפרק באמצעות מפתח סרט או עכביש בהתאם לקיים ברשותכם. גם כאן , יש לבצע סיבוב עדין ועם סיום ההברגה יש לרוקן את השמן היוצא מהצנרת ישירות לקערת הקיבול.

נבצע פירוק של מסנן השמן מאגן המנוע באמצעות מפתח סרט או עכביש

נבצע פירוק של מסנן השמן מאגן המנוע באמצעות מפתח סרט או עכביש

בינתיים שהשמן מתנקז מאגן המנוע ומצנרת מסנן המנוע , ניגש אל המסנן החדש אותו אנחנו מיועדים להתקין במקום הישן באגן השמן. 

לפני הרכבתו , יש למלא מעט שמן כמעט עד חלקו העליון , כמו כן יש לשמן מעט עם שמן מנוע את הגומיה הנמצאית בבסיס המסנן. 

נמלא את מסנן השמן החדש בשמן מנוע ונשמן את הגומיה בשמן מנוע 26300-35504

נמלא את מסנן השמן החדש בשמן מנוע ונשמן את הגומיה בשמן מנוע 26300-35504

כעת לפני ההרכבה של מסנן השמן מחדש, נסגור מחדש את בורג אגן השמן יחד עם טבעת האטימה למקומו. לאחר הסגירה, יש להדק באמצעות מפתח 14 היטב. 

נסגור את בורג אגן השמן מחדש עם טבעת אטימה חדשה 2151323000 2151321000 2151221010

נסגור את בורג אגן השמן מחדש עם טבעת אטימה חדשה

את מסנן השמן החדש, נכניס בזהירות על הצנרת המוברגת , יש לעשות זאת בזהירות מאחר שמילאנו בתוכו כמות של שמן מנוע חדש. פעולה זו מתבצעת על מנת למנוע בועות אויר במערכת תחלופת השמן במנוע המכונית. 

נבריג את מסמן השמן על צנרת אגן השמן מחדש 2131022650

נבריג את מסמן השמן על צנרת אגן השמן מחדש 2131022650

נבריג את מסנן השמן עד הסוף. יש להדק באמצעות מפתח עכביש או מפתח סרט 2630035501

נבריג את מסנן השמן עד הסוף. יש להדק באמצעות מפתח עכביש או מפתח סרט 2630035501

כעת , לאחר שסגרנו את בורג אגן השמן והרכבנו את מסנן השמן החדש. כל מה שנותר זה למלא שמן מחדש במנוע. כאן נמליץ לקרוא בספר הרכב כמה שמן נדרש למנוע המכונית שברשותכם. במקרה של מדריך זה, כמות השמן הנדרשת הינה 3.3 ליטר. לפיכך נמלא 3 ליטר שמן ואת השליש האחרון נמלא בעדינות תוך בדיקת מדיד בכל מספר דקות. 

נמלא שמן מנוע מחדש כדרך פתח המילוי שמן המנוע - LIQUI MOLY מסוג 5W40

נמלא שמן מנוע מחדש כדרך פתח המילוי שמן המנוע – LIQUI MOLY מסוג 5W40

לאחר שמילאנו את כמות השמן הנדרשת , יש להניע את הרכב ולתת לו לעבוד מספר דקות. לאחר זמן זה, יש לכבות את הרכב, להמתין שכל השמן ירד חזרה לאגן (כ15 דקות בממוצע) אז יש לבצע בדיקה של מפלס השמן על מדיד הבדיקה. 

כעת נרכיב מחדש את דיפון המנוע הימני באמצעות 4 ברגיו מחדש. נוריד את הרכב מרגל המוסך באמצעות ג'ק תקני. 

כעת יש לבצע מדידה מדוייקת של כמות השמן במנוע, בתחתית מדיד השמן יש סימון נמוך ו F המציג כמות מספקת של שמן במנוע. חשוב לוודא כי בדיקת מפלס השמן מבוצעת שהרכב נמצא במצב ישר, לא עליה או ירידה ולא נוטה על צידו. 

נמלא שמן מנוע מחדש כדרך פתח המילוי שמן המנוע - LIQUI MOLY מסוג 5W40

נמלא שמן מנוע מחדש כדרך פתח המילוי שמן המנוע – LIQUI MOLY מסוג 5W40

לאחר שוידאנו שכמות השמן מספיקה. סיימנו את החלפת השמן ומסנן השמן במנוע המכונית שלכם. 

שימו לב

המידע המופיע באתר הינו כחומר עזר לתיקון / ביצוע הטיפול בעצמך, הפעולות המופיעות במדריך זה ניתנות לביצוע בתנאים ביתים אך מיועד לבעלי ידע חוש וידיים המתאימות לפעולה זו. אם אינכם בטוחים בביצוע , יש להיוועץ עם מומחה / מכונאי רכב לסיוע. האחריות לאופן וביצוע התיקון הינו על מבצעיו בלבד, אין האתר או כותב תוכן זה אחראי לכל נזק או תקלה שתיגרם בצורה ישירה או עקיפה כתוצאה מביצוע של פעולה זו. 

 

 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.