מקורי או חליפי?

חלקים מקוריים או חליפים?

השאלה הנ"ל נשאלת לרוב כאשר מגיעים לעלויות החלקים המקוריים מול החליפיים. בדרך כלל חלקים מקוריים יעלו יותר מהחליפים, מה שגורם לבעלי רכבים לעיתים קרובות להשקיע פחות על מנת למזער נזקים כלכלים. דבר עיקרי שאינם לוקחים בחשבון הינו עמידות החלקים החליפיים שהתקינו ברכבם, מה שיגרום לבלאי גבוה בחלק החליפי ובמקרים מסויימים גם לבלאי מואץ לרכב עצמו.

פעולה זו בתחשיב כולל עשויה לעלות הרבה יותר ממה שתכנן בעל הרכב להוציא ואילו היה מבצע באמצעות חלקים מקוריים סביר להניח שהיה חוסך בטווח הרחוק. 

יתרון במקורי מול חליפי

החלק החשוב ביותר בחלפים מקוריים הינה העמידות , עמידותם תהיה גבוהה יותר מחלק חליפי מאחר שיוצר מרכיבים שהונדסו ונבחנו ספציפית למכונית שלכם. בדרך כלל חלקים חליפיים יוצרו בהנדסה הפוכה (ממוצר קיים אחורנית) מה שיוצר לעיתים חלקים באיכות נמוכה מאוד אף על פי שנראים כמקוריים.  חלקים חליפיים לעיתים גם מסומנים כחלקי OEM שיוצרו במפעל המקורי של החלקים המקוריים, אך נפסלו מסיבות כלשהן לשיווק על ידי הייצרן הרשמי ונמכרים במחיר מוזל יותר. ברור כי המטרה למזער עלויות ככל הניתן בכל תיקון הרכב, אך אני ממליץ שאת החסכון תעשו בבקשת הנחה אצל המכונאי שלכם או אפילו במידה ויש לכם את הידע לכך – לבצע זאת בעצמכם. (:

1881411051 (18814-11051) - PLUG ASSY-SPARK hyundai getz

חלקים מקוריים יהיו בעל לוגו של החברה, מספר קטלוגי ולעיתים קרובות מדבקת הולגרמה המעידה על מקוריות ממפעל היצרן

איך נזהה חלקים מקוריים?

חלקים מקוריים יגיעו באריזות מקוריות עם סמל היצרן. פירוט הרכיב ומספר קטלוגי של היצרן. ישנם יצרנים אשר בונים את החלפים המקוריים עבור יונדאי , בניהם HMC, MOBIS , VALEO ועוד, אשר על האריזות שלהם לעיתים קרובות תופיע גם מדבקת הולוגרמה המעידה על מקוריות.  אריזות של חברת יונדאי יהיו בדרך כלל בצבע כחול לבן, אריזות של חברת קיה יהיו בצבע אדום לבן. 

מהיכן רוכשים חלקים מקוריים?

חלקים מקוריים קיימים ברוב החנויות בישראל ובכלל בחו"ל וברשת. החלקים של היצרנים הקוריאנים מאוד זולים וזמינים ועל כן חנויות רבות נהנות להחזיקם. את רוב חלקי החילוף אני מעדיף לייבא ישירות מקוריאה הדרומית, שם מיוצרת המכונית, (אין יותר טוב מגישה ישירה) , ישנם מספר אתרי אינטרנט של ספקים אשר מהווים כמקור בלתי נדלה של חלקי החילוף. את החלפים המקוריים מזמינים פי מספר קטלוגי מקורי. היתרון של המשלוחים מקוריאה גדל משמעותית ברגע שהחלו טיסות יומיות בין קוריאה לישראל, מה שגורם להגעה מהירה של החבילות היישר לתיבת הדואר שלנו. כמו כן חנויות רבות ברחבי העולם מוכרות את החלפים המקוריים באמצעות ebay. דרך אתר זה יצא לי להזמין מספר פעמים מחנויות היושבות בלטביה ובאנגליה, מדינות אשר זמן המשלוח מהן קצר משמעותית מארצות אחרות. 

פילטר אויר מנוע מקורי hyundai getz - 28113-1C000

פילטר אויר מנוע מקורי hyundai getz – 28113-1C000

ואם לא מקורי?

אחרי שהיללתי את המקורי הקוריאני , אציין דבר חשוב, ישנם חלקי חילוף שבהם ניתן להשתמש מבלי לפגוע ביעילות ומקוריות הרכב, ישנם חלקי חילוף קוריאנים שעשויים לתת מענה הולם ביחס למקוריים. כמו כן לא חייב שיהיו קוריאנים אלא מתוצרת חברות גדולות אחרות שיעשו את העבודה לא פחות טוב, כמו רצועות שונות של אלטנרנטור, מדחס מזגן, הגה כוח וכו' המיוצרות על ידי BOSCH לדוגמא, או פילטרים למזגן שבהם ניתן לבצע שימוש גם אם לא מקורי – אחרי הכל אם באיכות טובה אין סיבה להשקיע. בניגוד לפילטר שמן או פילטר אויר למנוע שם מבחינתי חובה רק מקורי על מנת לשמור על תקינותו המלאה של המנוע.

שאלות? רשמו לנו ואנסה לסייע ! 

 

 

 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.