דגמי קיה

קצת על קיה

בניגוד לאחותה המפותחת , קיה התחילה את דרכה – לא בעולם המכוניות אלא בכלל כיצרנית של צינורות מתכת ואופניים. את תחילת הדרך החלה בשנת 1944 ובמשך השנים עברה לייצר גם אופנועים ומשאיות. את המכונית הראשונה של קיה , ייצרה החברה בשנת 1973 וזו נקרא תחת שם המודל "בריסה". במשך שנתיים יצרה את הדגם לשוק המקומי בקוריאה הדרומית ולאחר מכן החלה בשיווק חוץ לשאר העולם. 

בשנת 1976 רכשה חברת קיה את יצרנית הרכב הדרום קוריאנית Asia Motors Industries Company Ltd והמשיכה את הייצור עד שנת 1999 אז נסגרה (מבחינת הדגמים של החברה).  עשור לאחר מכן , שנת 1986 החל שיתוף פעולה עם חברת הרכב פורד אנגליה , אז נחתם הסכם לייצור דגמים ישנים של חברת מאזדה. הדגם הראשון שיצא כתוצאה משיתוף פעולה הינו דגם מסוג "פרייד" שהיה מבוסס בעיקר על מאזדה 121. בשנת 1988 שיא הייצור הגיע לכמליון כלי רכב !

מספר שנים לאחר מכן , שנת 1991 החלה קיה בשיווק תוצרתה לאירופה, אז יצאה אליהם עם המודל היחיד שהיה ברשותה באותה עת דגם ה"פרייד" , אשר נתן מענה כרכב זול מקטגוריית מיני. לאחר מספר שנים בלבד, המשיכו את השיווק של דגם זה באירופה דגם נוסף – "מנטור" ובשנת 1995 אף יצאו עם רכב "שטח" קומפקטי שקיבל את השם "ספורטז". 

קיה וכמעט פשיטת רגל

בשנת 1998 משבר פיננסי חמור באסיה, כתוצאה מכך חברת קיה הגיעה לסף פשיטת רגל, ממש לפני סגירת החברה "אחותה הגדולה" יונדאי מוטורס החליטה לרכוש את חברת קיה ולבצע מיזוג תוך הפיכתה לחברה בת של הקבוצה.  כתוצאה מהמיזוג ורצון עז להעלות את כמות המכירות כמה שיותר מהר, החלה קיה בשיווק מיניואן ראשון מתוצרה, זה זכה לשם "קרניבל" אשר היה מיניאן בגודל מלא. במקביל אליו – הוחלט לשווק דגם מיניואן קטן יותר תחת השם קארנס ובמקביל דגם שנחשב גדול יותר מקרניבל שהיה "קלראוס" זה לצערם הרב לא זכה להצלחה יתרה בשוק הקונים. 

קיה עולה על הגל

שנת 2002 סך הייצור של החברה מרקיע שחקים, מאז נוסדה עברו בשורות מפעליה כ-10 מליון כלי רכב מתוצרתה. את חגיגות אלו הביעו באמצעות השקת דגם חדש – רכב שטח גדול שזכה לכינוי סורנטו. דגם זה זכה להצלחה רבה במכירות בכלל העולם. במקביל הוצג דגם סדאן נוסף של הייצרן בשם סארטו אשר לא זכה להצלחה מרובה, כמו כן הוצג דגם בשם ריו שתפס את מקומו בקטגוריית הסופר מיני וב-2007 דגם נוסף בשם סיד שהצליח להתחרות בצורה מדהימה בדגמי ההצ'בק המוכרים ברחבי אירופה.  

על קיה וישראל 

בקרוב…